Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk for videregående skole og oppover på høyskolenivå. Alle som føler trangen er velkommen til å svare.
Jeg har en oppgave her jeg ikke klarer å forstå. Jeg har løst de to første oppgavene, men skjønner ikke åssen de klarer å opprette en tangent i x=20
Kan noen forklare? Se på bildene!!
Her er oppgaven.
Her er løsningen. Jeg har forstått de to første, det er det med tangenten på den siste jeg ikke forstår. Hvordan kan jeg vite hvor tangenten går, når jeg bare har opplyst "tegner en tangent i x=20" som det står på løsningen. [/img]
tangenten skal så vidt røre et bestemt punkt, og tangenten er alltid en rett strek som strekker seg ned over, så har de valgt å ta etter 65 minutter hvor temperaturen er -20 grader. Så bruker man vanlig regning for vekstfart (dy / dx). Dette skulle jeg mene på er rett, selv om jeg må innrømme jeg ikke er fan #1 av tangenter.