Trenger tips til muntlig matteoppgave

Her kan du stille spørsmål om oppgaver i matematikk på ungdomsskole og barneskole nivå. Alle som føler at de kan bidra er velkommen til å svare.

Moderators: Vektormannen, espen180, Aleks855, Solar Plexsus, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa

Post Reply
Levitaris
Fibonacci
Fibonacci
Posts: 1
Joined: 04/03-2008 15:17

Hei,
har kommet opp i en muntlig prøveeksamen - hvor temaet er 'Drømmereisen'. Her skal det altså flettes inn oppgaver. Noen som har noen gode tips?

Til nå har jeg vei-fart-tid på flyturen, samt geometri på hotellet.
espen180
Gauss
Gauss
Posts: 2578
Joined: 03/03-2008 15:07
Location: Trondheim

Bare noe jeg kom på i farten:

Finn stigningsvinkel i diverse trapper, men da trenger du trigonometri, og det har du vel ikke lært ennå?

Hmm...

Du kunne jo alltids lage en ligning med to ukjente når du skal finne romnummeret ditt på hotellet?
Last edited by espen180 on 04/03-2008 15:56, edited 1 time in total.
groupie
Weierstrass
Weierstrass
Posts: 461
Joined: 05/02-2008 15:48
Location: Bergen, Vestlandet

Hva med noe relatert til 2 funksjoner. F.eks. forskjellig pris ved 2 drosjeselskaper. Den ene har mindre startpris men høyere kilometerpris den andre omvendt. Så hvem er billigst sett utifra hvor mange x kilometer du skal kjøre?
Vaticinatio quae numeris Romanis utitur vetustior est milibus annis quam ulla ratio sera quae scriptis Arabicis utitur!
h
Cayley
Cayley
Posts: 77
Joined: 05/02-2008 23:40

promilleregning :twisted:

hehe.. omregning av valuta og sånt kan jo lett være en del av det..
espen180
Gauss
Gauss
Posts: 2578
Joined: 03/03-2008 15:07
Location: Trondheim

Jeg siterer Mar10n, fordi han gav et flott svar i en lignende tråd.
Mar10n wrote:Du bør heller tenke på hvilke områder innenfor faget kan jeg godt og som jeg kan tenke meg å få vist på muntligen. Det finns ikke et tema som ikke kan bakes inn i noen av de åpne oppgavene som lages nå.

f.eks.. du liker ligninger med 2 ukjente og vil vise dette for sensor:

Butikken selger 40- og 60- literssekker med fyringsved (40litern koster 80 kr og 60litern koster 100kr). Ved en forglemmelse glemte du å føre opp hvor mange som ble solgt av hvert slag, men du vet at det ble solgt 20 sekker totalt på en uke og at dette gav en inntekt på 1700 kr. Sjefen blir illsint, men du roer ham ned ved å fortelle at du kan finne ut hvor mange sekker som ble solgt av hvert slag.

Vel, mitt poeng er tenk heller på hvilke temaer du øsnekr å vise og deretter på hvordan du kan lage en passende oppgave.
Post Reply