tekstoppgave. ligning som jeg ikke får til

Her kan du stille spørsmål om oppgaver i matematikk på ungdomsskole og barneskole nivå. Alle som føler at de kan bidra er velkommen til å svare.

Moderators: Vektormannen, espen180, Aleks855, Solar Plexsus, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa

Post Reply
fetzo
Pytagoras
Pytagoras
Posts: 19
Joined: 06/03-2008 20:42

Esha var i grønnsaksbutikken og handlet for mor. Hun kjøpte 4 kg appelsiner og 1 kg druer. Varene kostet 65,50. Like etterpå kom far hjem med 2 kg appelsiner og 2 kg druer. Han handlet i den samme butikken. Han hadde betalt kr 77,60 for varene. Hva kostet appelsinene og druene for kiloen?
zell
Guru
Guru
Posts: 1777
Joined: 09/02-2007 15:46
Location: Trondheim

Vi kaller appelsinene for x, druene for y.

I: 4x + y = 65,50

II: 2x+2y = 77,60

Da har du to ligninger, med to ukjente.
juse
Noether
Noether
Posts: 25
Joined: 03/03-2008 17:40
Location: Bergen

Denne likningen er fra videregående pensum. Oppgaven er gitt på ung.skolen og går dermed ut på logikk.
Mvh JuSe
daofeishi
Tyrann
Tyrann
Posts: 1486
Joined: 13/06-2006 02:00
Location: Cambridge, Massachusetts, USA

Likningssystemet over kan løses med teknikker fra ungdomsskolen.
kimjonas
Jacobi
Jacobi
Posts: 324
Joined: 24/04-2007 15:53
Location: Gjøvik

Som daofeishi sa, så kan den løses med f.eks. innsettingsmetoden som man lærer i 10. klasse:

Image
Post Reply