Verdimengde og definisjonsmengde

Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk for videregående skole og oppover på høyskolenivå. Alle som føler trangen er velkommen til å svare.

Moderators: Aleks855, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa, DennisChristensen, Emilga

Post Reply
flodhest
Dirichlet
Dirichlet
Posts: 174
Joined: 06/11-2006 21:35

Hva er forskjellen, og hvordan finner man de?

Håper noen kan hjelpe meg, da jeg har prøve i morgen.
pevik
Noether
Noether
Posts: 35
Joined: 25/04-2006 11:48

Det er berre å kikke på definisjonsleksikonet på denne nettstaden.

http://www.matematikk.net/ressurser/per ... hp?aid=422

:D
flodhest
Dirichlet
Dirichlet
Posts: 174
Joined: 06/11-2006 21:35

Takk, men jeg har allerede vært inne på og skjønte ikke forklaringen helt.
Magnus
Guru
Guru
Posts: 2286
Joined: 01/11-2004 23:26
Location: Trondheim

Definisjonsmengden er de verdiene variabelen (f.eks x) kan ta. På videregående er definisjonsmengden de tall funksjonen kan ta, slik at funksjonen gir ut reelle tall. Dvs at vi ikke ønsker å trekke kvadratrot av negative tall eller divisjon på 0.

Eksempel: [tex]\sqrt{3-x}[/tex]. Her sier man gjerne at definisjonsmengden til x er [tex]x\in(-\infty, 3][/tex]. Tar x en verdi større enn 3 får vi roten til et negativt tall, og funksjonen gir ut et imaginært tall (i [tex]\mathbb C[/tex].)

Verdimengden er alle verdien som funksjonen kan gi ut. I eksemplet over kan jo funksjonen gi ut alle mulige positive reelle verdier, men den kan aldri gi ut negative verdier. Dette impliserer at verdimengden er [tex][0,\infty)[/tex]
Post Reply