Faktorisering av flerleddede uttrykk

Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk for videregående skole og oppover på høyskolenivå. Alle som føler trangen er velkommen til å svare.

Moderators: Aleks855, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa, DennisChristensen, Emilga

Post Reply
ELGU6
Pytagoras
Pytagoras
Posts: 13
Joined: 09/10-2008 13:47

Hei :)

er det noen der ute som kan forklare hvordan man faktoriserer flerleddede uttrykk?

Eks: 9a[sup]2[/sup]-3a=3a(3a-1)

hvordan kommer man frem til dette?
Vektormannen
Euler
Euler
Posts: 5889
Joined: 26/09-2007 19:35
Location: Trondheim
Contact:

Faktoriser begge leddene fullstendig:

[tex]9a^2 - 3a = 3 \cdot 3 \cdot a \cdot a - 3 \cdot a[/tex]

Det du gjør nå, er at du tar produktet av alle faktorene som er felles. Det er her produktet av 3 og a, siden de to er felles i begge ledd. Tenk nå på hva som skjer når vi deler leddene på dette produktet: [tex]\frac{9a^2}{3a} - \frac{3a}{3a} = 3a - 1[/tex]. Hvis vi ganger det vi har fått her med 3a igjen, kommer vi tilbake til [tex]9a^2 - 3a[/tex]. Altså har vi at [tex]3a(3a - 1) = 9a^2 - 3a[/tex].

Kort sagt tar du produktet av felles faktorer og setter utenfor en parentes der det som blir igjen når du deler leddene med dette produktet, står igjen.
Elektronikk @ NTNU | nesizer
Post Reply