Funksjonen lnx

Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk for videregående skole og oppover på høyskolenivå. Alle som føler trangen er velkommen til å svare.

Moderators: Aleks855, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa, DennisChristensen, Emilga

Post Reply
gabel
Jacobi
Jacobi
Posts: 328
Joined: 19/11-2008 20:43

Om [tex]f(x) = \ln{x} = \frac22\ln{x} = \frac12\ln{(x)^2}[/tex]

Men [tex]\ln{x} [/tex] er ikke definert for negative verdier, mens [tex]\frac12\ln{(x)^2}[/tex] er definert.

Hvordan kan dem da være like?
Vektormannen
Euler
Euler
Posts: 5889
Joined: 26/09-2007 19:35
Location: Trondheim
Contact:

Likheten vil bare gjelde for x > 0. Jeg ser ikke helt problemet her. Hvis du har en funksjon definert ved f(x) = ln x og så omskriver denne til det siste der, så er definisjonsmengden fortsatt den samme. Her har du et krav om at x > 0. Dette kravet forsvinner ikke når du skriver om uttrykket.

Det blir som med [tex](\sqrt x)^2 = x[/tex]. Her vil venstresiden ikke være definert for x < 0, men høyresiden er det for alle x.
Elektronikk @ NTNU | nesizer
Post Reply