Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk for videregående skole og oppover på høyskolenivå. Alle som føler trangen er velkommen til å svare.
Det er riktig. Noe som er en god huskeregel er at, i sannsynlighetens verden, er 'og' det samme som gange og 'eller' det samme som pluss (f.eks. sannsynligheten for å velge en jente og gutt, eller sannsynligheten for å velge en jente eller gutt).
Når du skal velge for første gang, har du 27 elever å velge mellom, mens antall jenter er 14. Derfor er [tex]P(\text{jente})=\frac{14}{27}[/tex]. Andre gangen du skal velge, er antallet elever 26 og antallet jenter 13, dermed [tex]\frac{13}{26}[/tex]. Sånn fortsetter du til du har nådd dit oppgaven ber om.
I oppgave b kan det være greit å huske at [tex]P(\text{minst en}) = 1 - P(\text{ingen})[/tex].
Oppgave c inneholder samme tankegang som oppgave a.