Parallellkomponent

Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk for videregående skole og oppover på høyskolenivå. Alle som føler trangen er velkommen til å svare.

Moderators: Aleks855, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa, DennisChristensen, Emilga

Post Reply
toms
Pytagoras
Pytagoras
Posts: 6
Joined: 21/01-2013 18:31

Sliter litt med komponenter til vektorer nå. Klarte oppgave a, så det er ingen problem, sliter med b.

Informasjonen som er gitt på starten er:
[tex]|\vec u| = 12 , |\vec v| = 8 [/tex], vinkelen er 60 grader

Jeg skal tegne komponenten til [tex]|\vec u|[/tex] og så regne ut hvor lang den er. Problemet er at jeg ikke klarer å skjønne hvor den komponenten skal tegnes. Utregninga er ikke noe problem, det blir 6 ( noe også fasiten sier).

Begynner å bli greit frustrert her, så litt hjelp hadde vært strålende. Ikke minst hadde jeg blitt veldig takknemlig :)
Vektormannen
Euler
Euler
Posts: 5889
Joined: 26/09-2007 19:35
Location: Trondheim
Contact:

Hei! :)

Se på følgende figur:

Image

Denne figuren viser to vektorer A og B, og parallellkomponenten av A ned på vektoren B. Hvis jeg tolker deg rett så er det samme situasjon som du har med å gjøre her.
Elektronikk @ NTNU | nesizer
toms
Pytagoras
Pytagoras
Posts: 6
Joined: 21/01-2013 18:31

Ja, det er helt riktig :)
Vektormannen
Euler
Euler
Posts: 5889
Joined: 26/09-2007 19:35
Location: Trondheim
Contact:

Da er vel saken grei? B svarer da til vektoren v, mens A svarer til vektoren u, ikke sant?
Elektronikk @ NTNU | nesizer
toms
Pytagoras
Pytagoras
Posts: 6
Joined: 21/01-2013 18:31

Ja, det er riktig. Men jeg skjønner ikke helt hvordan jeg skal tegne komponenten til u :( Sikkert bare jeg sm overanalyserer det jeg sitter og kikker på
Post Reply