Page 1 of 1

Forklare arealer

Posted: 23/10-2014 20:19
by hallapaadeg
Hei. Lurer på en oppgave med arealer her

Image

De opplysningene jeg har funnet er at [tex]\bigtriangleup ABC[/tex] ~ [tex]\bigtriangleup EBD[/tex] der forholdet mellom sidene er 3:1

Så kommer det jeg lurer på; "Konstruer høyden fra B ned på AC"... Det har jeg gjort. Da ser jeg at det oppstår en ny fin trekant.

"Medianen fra B til AC treffer linja AC i F. Forklar at [tex]\bigtriangleup ABF[/tex] og [tex]\bigtriangleup FBC[/tex] har like store arealer."

Jeg vet ikkje hva jeg skal gjøre. Dette er en oppgave der jeg ikke er ment til å bruke noen hjelpemidler btw. Det er noe jeg overser :evil: hjeelp

edit: hvis noen skulle bli forvirret over punkt D og E så har jeg byttet de om i forhold til oppgaveteksten ._.

Re: Forklare arealer

Posted: 23/10-2014 21:35
by Lektorn
Hva er formelen for arealet til en trekant?
Prøv denne formelen og se om ikke det blir samme verdier som skal settes inn for de to trekantene.

Re: Forklare arealer

Posted: 27/10-2014 18:36
by hallapaadeg
aha, da tror jeg at jeg skjønner. Siden AF og FC fungerer som grunnlinje for begge trekantene, og høyden treffer i samme punkt!

Det var bare uvant at høyden var utenfor trekanten :D Takk igjen lektorn

Re: Forklare arealer

Posted: 01/02-2015 20:58
by R1 mannen
Når du har tre like lange lengder i begge trekantene, så vil areal være like i begge. hvis du skal tegne en høyde i begge trekanter, så høyden være samme på begge. så derfor vil arealet være samme i begge trekanter.
Si ifra hvis jeg har noen feil.
MVH :D :D 8-) :mrgreen: :mrgreen:

Re: Forklare arealer

Posted: 01/02-2015 21:34
by Lektorn
Hvilke 2 trekanter har parvis like lange lengder/sidekanter i denne oppgaven?