Page 1 of 1

GeoGebra

Posted: 26/04-2015 13:14
by Ehern
Hei. Jeg lurer på om noen kan hjelpe meg? Jeg har satt inn punkter i GeoGebra men for ikke til å lage glatt kurve gjennom punktene. Hvordan gjør jeg det? Slik at kurven treffer alle punktene Denne kurven går gjennom punktene (2,2), (5,3), (10,7), (15,17), (20,32) og (25,50)

Re: GeoGebra

Posted: 26/04-2015 13:41
by Lektorn
Du klarer kanskje ikke å finne en funksjon som passer 100% til alle punktene, men GeoGebra kan finne den funksjonen som passer best for deg.

Først må du lage en liste som inneholder alle punktene med kommandoen listenavn={A,B,C,...}
Deretter må du ved å studere punktene gjette på type funksjon (lineær, eksponentiell, sinus, andregrad osv) for siste trinn er å angi regresjon og type funksjon med f.eks. regeksp[listenavn] for eksponentiell funksjon.

Du kan selvsagt prøve mange forskjellige funksjonstyper og så plukke ut den som passer best.

Re: GeoGebra

Posted: 26/04-2015 16:38
by Ehern
Takk. Det var bare det at jeg klarte å få det til for en stund siden men jeg husker bare ikke hvordan jeg fikk det til den gangen.:-)