Likninger og algebra

Her kan du stille spørsmål om oppgaver i matematikk på ungdomsskole og barneskole nivå. Alle som føler at de kan bidra er velkommen til å svare.

Moderators: Vektormannen, espen180, Aleks855, Solar Plexsus, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa

Post Reply
N_jorgen

På en skole kan elevene kjøpe helmelk og lettmelk. Lettmelk koster 8 kr pr kartong og helmelk koster 12 pr kartong. En måned kjøpte elevene til sammen 5087 kartonger og betalte 46480 kr. Hvor mye lettmelk og hvor mye helmelk kjøpte de?
Guest

Du må sette opp et likningssett. Du har prisen og antall.
Anta at de selger h kartonger helmelk og l kartonger lettmelk. Da vet du at de tilsammen selger h+l=5087 kartonger med melk.
Du vet også at 1 kartong helmelk koster 12 kr og 1 kartong lettmelk koster 8kr.
Tilsammen solgte de h kartonger helmelk til 12kr pr kartong og l liter lettmelk til 8kr per kartong. Summen de da solgte for var 46480kr. Altså vet du at 12h+8l=46480

Nå har du at:
h+l=5087
12h+8l=46480

Nå trenger du bare å løse oppgaven som et vanlig likningssett f.eks. slik:
h=5087l
Setter det inn i likning 2.
12(5087l)+8l=46480
610444l=46480
14564=4l
l=3641
Så kan du sette det inn i likning 1.
h+3641=5087
h=1446
Altså vet du at det ble solgt 1446 kartonger helmelk og 3641 kartonger lettmelk.
Post Reply