En liten fabrikk lager dokker og teddybjørner. Ei dokke koster 80 kr å produsere, og produsenten tjener 80 kr per dokke. En teddybjørn koster 50 kr å produsere, og fortjenesten er 70 kr per teddybjørn. Produsenten klarer ikke å lage flere enn 280 dokker og teddybjørner på ei uke, og produksjonskostna- dene må ikke overstige 17 000 kr. Finn ved regning den optimale produksjonsmengden av dokker og teddy bjørner og den tilsvarende maksimale fortjenesten.
Setter stor pris på all hjelp.

