Hei!
Jeg holder på med en oppgave om prosent som jeg ikke finner helt ut av. Oppgaven er som følger:
"En butikk selger ferdigpakket paprika. En pakke koster kr 22,40. Den veier 430 gram. Butikken selger også paprika i løs vekt til kr 47,50 per kg.
Hvor mange prosent billigere er det å kjøpe paprika i løst vekt enn ferdigpakekt?
Sikkert mange som syns denne er fryktelig lett, men jeg finner ikke helt ut av den...
Prosent-regning
Moderators: Vektormannen, espen180, Aleks855, Solar Plexsus, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa
Hei der!
Ok, her faktaene satt opp i ligninger:
En pakke koster kr 22,40. Den veier 430 gram
0,43kg = 22,40
Du deler på 0,43 begge sider for å få kilopris:
1 kg [symbol:tilnaermet] 52 kr
Butikken selger også paprika i løs vekt til kr 47,50 per kg.
1 kg = 47,5 kr.
Sånn. Du ser at løs vekt er billigere, den er faktisk (52 - 47,5) kr billigere per kilo - 4,5 kr billigere per kg.
Det du må gjøre nå er å finne ut hvor mye 4,5 utgjør av 52 kr. dette gjør du slik (4,5 * 100) / 52 = 450 / 52 = 8,65%.
Det er 8,65% billigere å kjøpe løs vekt enn det er å kjøpe ferdigpakket.
Men om det skal finne hvor mange prosent dyrere det er å kjøpe ferdigpakket, enn løsvekt. Må du finne ut hvor mye 4,5 utgjør av 47,5.
(4,5*100)/47,5 = 9,47%.
Det er altså 9,47% dyrere å kjøpe ferdigpakket enn løsvekt.
Nadeem.
Ok, her faktaene satt opp i ligninger:
En pakke koster kr 22,40. Den veier 430 gram
0,43kg = 22,40
Du deler på 0,43 begge sider for å få kilopris:
1 kg [symbol:tilnaermet] 52 kr
Butikken selger også paprika i løs vekt til kr 47,50 per kg.
1 kg = 47,5 kr.
Sånn. Du ser at løs vekt er billigere, den er faktisk (52 - 47,5) kr billigere per kilo - 4,5 kr billigere per kg.
Det du må gjøre nå er å finne ut hvor mye 4,5 utgjør av 52 kr. dette gjør du slik (4,5 * 100) / 52 = 450 / 52 = 8,65%.
Det er 8,65% billigere å kjøpe løs vekt enn det er å kjøpe ferdigpakket.
Men om det skal finne hvor mange prosent dyrere det er å kjøpe ferdigpakket, enn løsvekt. Må du finne ut hvor mye 4,5 utgjør av 47,5.
(4,5*100)/47,5 = 9,47%.
Det er altså 9,47% dyrere å kjøpe ferdigpakket enn løsvekt.
Nadeem.