Løsning utrinn eksempeloppgave fagfornyelsen V21: Forskjell mellom sideversjoner
Linje 24: | Linje 24: | ||
g(x) | g(x) = 390x er en lineær funksjon som viser kostnaden ved å kjøpe flere dagskort. x er antall dagskort og 390 er prisen på ett dagskort. g er prisen på x dagskort. | ||
===Oppgave 4=== | ===Oppgave 4=== |
Sideversjonen fra 30. okt. 2021 kl. 05:47
Diskusjon av denne oppgaven på matteprat
Oppgave 1
Det er en blå kule, siden det er det maksimale vi kan få. Når vi trekker 7 kuler er minst to røde. Dersom vi også kan ha trukket en blå betyr det at det er 4 gule. Det vil da være 5 røde, noe som stemmer med den første opplysningen.
Oppgave 2
I denne typen oppgaver må man finne sammenhengen mellom antallet elementer (fyrstikker) og figurens plassnummer. Her er en mulig måte:
Figur nr. 1 består av fire trekanter, altså
Figur nr.2 består av seks trekanter pluss en fyrstikk, altså
Figur nr. 3 består av åtte trekanter pluss to fyrstikker, altså
Vi ser at antall trekanter starter med 4 og øker med 2 for hver gang. Det kan vi skrive som (2n + 2). Når vi ganger det med 3 får vi antall fyrstikker i trekantene. Så har vi en rest av fyrstikker som er en mindre enn plassnummeret, altså (n-1). Dette kan da skrives som
Oppgave 3
g(x) = 390x er en lineær funksjon som viser kostnaden ved å kjøpe flere dagskort. x er antall dagskort og 390 er prisen på ett dagskort. g er prisen på x dagskort.