Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk for videregående skole og oppover på høyskolenivå. Alle som føler trangen er velkommen til å svare.
En lampe lyser normalt når spenningen over den er 6,0 V. Da er strømmen 0,5o A. Vi har en spenningskilde på 10 V, men den kan vi ikke koble direkte til lampen. Med en jerntråd kan vi redde lampen dersom vi kobler rett. Hvordan skal vi koble, og hvor lang skal tråden være når hver meter tråd har resistansen 40 ohm?
Fasit: 0,20 meter i serie. (Hvordan vi skal koble har jeg ikke noen fasit på
Hvordan du skal koble er som de har oppgitt i fasiten, i serie.
Oppgaveteksten kan kanskje være noe forvirrende. Det du ønsker her er at det skal gå en strøm på 0.5A gjennom lampen. Det vil det ikke gjøre dersom lampen kobles direkte til spenningsforsyningen. Men med nok motstand vil det gjøre det. Du må finne hvor mye motstand som må kobles i serie med pæren for at det skal gå en strøm på 0.5A. Hvordan kan du gjøre dette? Denne motstanden vil bestå av to ting: lyspæren og ledningen/tråden. Kan du finne hvor stor motstand lyspæren har med de opplysningene som er gitt? Kan du så finne hvor mye motstand som må være i tråden? Til slutt; hvor mange meter tråd krever det?