Hei.
Hvordan skal jeg løse denne oppgaven:
En skole skal kjøpe inn blyanter og viskelær. Blyantene koster 2,50kr pr.stk., mens viskelærene koster 1,50 pr.stk. Kall antall blyanter som skal kjøpes inn for x og antall viskelær for y, og sett opp et uttrykk for hvor mye det vil koste.
Dette uttrykket har jeg kommet fram til må være: (2,50x + 1,50y)kr
Så er det en oppgave som lyder slik:
Skolen kjøper for 2000kr og får like mange blyanter og viskelær. Hvor mange får skolen av hver?
Hvordan skal denne oppgaven løses?
Med takk på forhånd.
Vanskelig likning (svar fortest mulig)
Moderators: Vektormannen, espen180, Aleks855, Solar Plexsus, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa
Rart dere får oppgaver om noe dere ikke har lært... Se http://www.matematikk.net/klassetrinn/k ... ngerII.php
Jepp, ser at det er tiendeklassestoff... men kan du si meg hvordan jeg regner det ut? Har aldri gjort det før :/
Tusen takk for all hjelp så langt, forresten.
Tusen takk for all hjelp så langt, forresten.
I. 2,5x + 1,5y = 2000
II. x = y
Siden x er lik y, så kan du f.eks. bytte y i likning I. med x, og så regne ut:
2,5x + 1,5x = 2000
Dette kalles innsettningsmetoden, og den kan du lese mer om i lenken jeg pastet inn ovenfor. Når du har funnet x, så vet du også y pga. ligning II.
II. x = y
Siden x er lik y, så kan du f.eks. bytte y i likning I. med x, og så regne ut:
2,5x + 1,5x = 2000
Dette kalles innsettningsmetoden, og den kan du lese mer om i lenken jeg pastet inn ovenfor. Når du har funnet x, så vet du også y pga. ligning II.
Tusen takk for hjelpen! 
Åssen føres dette? Kan det gjøres slik?
I. 2,50x + 1,50y = 2000
II. x = y
2,50x + 1,50y = 2000
2,50x + 1,50x = 2000
4x = 2000
x = 500
y = 500
Takker for all hjelp

Åssen føres dette? Kan det gjøres slik?
I. 2,50x + 1,50y = 2000
II. x = y
2,50x + 1,50y = 2000
2,50x + 1,50x = 2000
4x = 2000
x = 500
y = 500
Takker for all hjelp
