Prøvemuntlig matte - Algebra hjelp

Her kan du stille spørsmål om oppgaver i matematikk på ungdomsskole og barneskole nivå. Alle som føler at de kan bidra er velkommen til å svare.

Moderators: Vektormannen, espen180, Aleks855, Solar Plexsus, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa

Post Reply
David3742
Fibonacci
Fibonacci
Posts: 3
Joined: 17/06-2012 11:04
Location: Norway

Hei!

Jeg har prøvemuntlig i matte på Tirsdag (2 dager til), og jeg sitter fast på en algebra oppgave.

En pølse koster 30kr, og en hamburger koster 55kr.
På en uke (6 dager) solgte kiosken 645 pølser, og 529 hamburgere.

Hvor mye selger de cirka daglig?
x = dager
y = pølser
Z = hamburger

645y : 6x og 529h : 6x =
108y og 88z.

Jeg skal finne ut hvor mye de cirka/gjennomsnitt tjener daglig på pølser og hamburger til sammen.

Vet noen en lur måte å regne dette ut ved hjelp av algebra, eller en annen regne måte? Også, var regnemåten min over riktig?

Takk! Setter stor pris på hjelp :)
-David.[/b]
Aleks855
Rasch
Rasch
Posts: 6873
Joined: 19/03-2011 15:19
Location: Trondheim
Contact:

Vi kan begynne med å finne ut hvor mange pølser og hamburgere de selger gjennomsnittlig per dag. Dette har du allerede gjort, med avrunding.

Når du vet det, så ganger du tallene med prisene for å finne ut hvor mye de tjener per dag, gjennomsnittlig, for pølsene og burgerne, så er det bare å legge det sammen.
Image
Post Reply