Jeg har prøvemuntlig i matte på Tirsdag (2 dager til), og jeg sitter fast på en algebra oppgave.
En pølse koster 30kr, og en hamburger koster 55kr.
På en uke (6 dager) solgte kiosken 645 pølser, og 529 hamburgere.
Hvor mye selger de cirka daglig?
x = dager
y = pølser
Z = hamburger
645y : 6x og 529h : 6x =
108y og 88z.
Jeg skal finne ut hvor mye de cirka/gjennomsnitt tjener daglig på pølser og hamburger til sammen.
Vet noen en lur måte å regne dette ut ved hjelp av algebra, eller en annen regne måte? Også, var regnemåten min over riktig?
Takk! Setter stor pris på hjelp

-David.[/b]