Enhetssirkelen

Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk for videregående skole og oppover på høyskolenivå. Alle som føler trangen er velkommen til å svare.

Moderators: Aleks855, Gustav, Nebuchadnezzar, Janhaa, DennisChristensen, Emilga

Post Reply
Kathrine

Noen som kan forklare meg enkelte hvordan enhetssirkelen fungerer??
Magnus
Guru
Guru
Posts: 2286
Joined: 01/11-2004 23:26
Location: Trondheim

http://realisten.com/artikkel.php?id=212

Hvis du lar den alltid positive radien gå fra sentrum til et sted i første kvadrant og nedfeller en normal der den skjærer sirkelen, vil du få en rettvinklet trekant. Hvis man bruker førsteklasse geometri her, så ser man at sin v = høyden på normalen / radien. Ettersom høyden på normalen her er positv, er sinus positv i første kvadrant. Likledes ser du at den er positv i annen kvadrant.

Med cosinus får du at cos v = lengden langs x-aksen / radien. I første kvadrant ser du at denne må være positv fordi lengden langs x-aksen er positv. Derimot så er lengden negativ i 2 og 3. kvadrant. (merk, sentrum av sirkelen er i origo..). Så ser du at den også er positv i 4 kvadrant.

Klarer du å se hvor tangens er positv og negativ?
Guest

Klarer du å se hvor tangens er positv og negativ?[/quote]

Tangens er positiv i 1. og 3. kvadrant, og negativ i 2. og 4 kvadrant??
Magnus
Guru
Guru
Posts: 2286
Joined: 01/11-2004 23:26
Location: Trondheim

Det er korrekt.
Post Reply