Her kan du stille spørsmål vedrørende problemer og oppgaver i matematikk for videregående skole og oppover på høyskolenivå. Alle som føler trangen er velkommen til å svare.
Jeg klarer ikke finnenullpunktene til denne funksjonen:
[tex]ln(x^2+1)-1[/tex]
Jeg satte uttrykket lik null, flyttet -1 over og fikk da at ln(x^2+1)=1. Så nå er jeg usikker på hva jeg skal gjøre videre.
Kanskje dividere (x^2+1) på begge sider, men da står jeg vel igjen med ln1=0 på venstre side, usikker på om dette er en dum metode. Dessuten har jeg prøvd en del nå uten å komme frem til riktig svar.
Dette er vel fordi ln i seg selv ikke er et tall eller variabel, men heller en funksjon der [tex](x^{2} +1)[/tex] er parameteren, altså blir [tex]ln(x^{2} +1)[/tex] et helt selvstendig tall. Jeg klarer ikke forklare det særlig bedre dessverre Men bare sett inn noen verdier for x og prøv på kalkulatoren så ser du at det blir feil